FB USA başkanı Osman Nuri Kır: FB USA başkanı Osman Nuri Kır ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

5 yıl önce gelıp uzun süre kaldığım NY'ta çok iyi dostlarımın başı çaktiği ( Ekmel Anda, Osman Kır, Mehveş Koçak, Ömer Ekinci...) FB USA ile tabii epey yakınlığım olmuştu. Hatta gecesinde Fatih Ürek ile sahne bile almıştım. Ben de sizlere şu an FB'nin Amerikadaki başkanı Osman Nuri Kır ile bugünlerde neler yaptıklarını ve neler yapmayı düşündüklerini kapsayan bir söyleşi yaptım.

- FB USA ne zaman kuruldu?
2001 de Turgay Kadıoğlu başkanlığında kuruldu. 16 yıldır faaliyette.- Faaliyetleriniz?
Türk yürüyüşlerine katılıyor flot alıyoruz. Balolar tertip ediyor buralardan elde ettiğimiz gelirlerle Türkiyeye ilk okullara yardım gönderiyoruz. 

- Birlikte olmayı nasıl sağlıyorsunuz?
Bilhassa yazın ve bayramlardapartiler tertip edip buluşuyoruz. Bilhassa deneğimizin onursal başkanı Ekme Anda'nın evinde tertip ettiği partiler çok eğlenceli ve olumlu geçiyor. Zaten onun bizlerle olması çok şey katıyor takımıza ve tabii bize. 

- Futbol takımınız var mı?
Vardı maalesef şartlar çok ağır olduğundan dağıtmak zorunda kaldık.

- Futbol dışında faaliyetleriniz?
FB kürek takımına sponsor olduk. 2 günde 300.000 kişinin üzerşnde bir kitle izlemeye geldi. Boston Head of Charles nehrinde her ekim ayı yarışlara katılıyoruz. 7. Ve 9. Olduk. Bir özellik daha tüm takımlar 2-3 hafta önce geliyor hem çalışıyor hem de jet lock larını atlatıyorlar. Bizim çocuklar ise geli gelmez katılıyorlar ve ön sıralarda bitiriyorlar yarışı. 

- Ali Koç buradaydı...
Ekim ayında ağarladık Ali Koç'u. Bizim için Ali Koç FB çizgisinde bir kişiliğe sahip. Atatürk işkeleriyle yaşayan çok kültürlü, çok görgülü, alçak gönüllü biri. KulübümüÜ maddi ve manevi olarak premier league seviyesine getireceğine tüm kalbimizle inanıyoruz. - Takımı iyi bir çizgiye getireceğine inanıyor musunuz?
Tabii... Görüşmelerimizin arasında ' Hiç bir FBli ne şahıs ne de takım olarak hiç bir zarara uğramadan Ali Koç gelsin' dedi. Hani maç veya FBli kaybedelim de Koç şansı denendin istemediğini belirtti. 

-Seçimler için ne düşünüyorsun?
38.000 üyemiz var. Gelemeyen vs 25.000 üye kalıyor. Bu 25.000 in büyük bir farkla Koç'a oyvereceğine inanıyorum.

- Ali Koç'un fikir ve görüşlerini yazdığı bir yer var mı?
Var. 'Fenerbahceliyiz' twitter hesabından. Hem aralarda hem maçlardan önce ve aonra tüm görüşlerini açık kalbiyle yayınlar.

- Aziz başkan?
100 ylı aşkın tarihimizde 20 yıl gibi uzun sayılacak bir süre aptığı başkanlıkta artılarla süslediği yakın tarihimiz için teşekkürlerimizi sunuyorum. Artısızla eksisi ile, şanlı başkanımızın saygı ve sevgi ile uğurlanması zamanı geldiğine inanıyorum.

- FB USA için hayallerin?
Biri 3 biri 6 yaşında 2 oğlum var. Onların ve yeni jenerasyon gençlerinin oynayabilecekleri kendimize ait bir binamızın, sahamızın olmasını hayal ediyorum herzaman.-  FB haricinde hangi takımların kulüpleri var burada?
Beşiktaş USA, Galatasaray USA, Eskişehir USA, Karşıyaka USA, Giresun USA...

- Türk takımı olarak buralarda başkanlık zor mu? 
Hiç değil. Cep telefonu, internet ile maçlar dahil herşeyi anında izleyebiliyoruz. Eskiden maçtan 3 gün sonra Brooklyn'e kaset geliyordu. Kaseti kiralayıp izliyebiliyorduk. Bu arada yeni maçın günü yaklaşıyordu. Bir de Hürriyet gazetesi telefondan maç skorlarını koyuyordu. Biz de dinleyip haber veriyorduk arkadaşlara. 

- Bizde Macmaca.com.tr da ise anında maç hakkında herşeyi oğreniyorsunuz.
Harika oldu bana Macmaca'yı tanıtman artık en sağlam NY izleyicinizim. 

- Sen herhangi bir spor yapıyor musun?
98 den beri golf.... Ve de çok severek...

- FB li olarak değerli gördüğün iki şey...
2 değeri var FB lilerin. 1. Cumhuriyet 2. Atatürk. Bağımsız, özgür, kabına sığmaz insanlarız.


Besim Kazado