Sinan Vardar'dan MacMaca'ya özel açıklamalar!

Türk futbolunun gelişmesinde çok büyük emekleri olan Sinan Vardar, MacMaca'ya konuştu

Sinan Vardar'dan MacMaca'ya özel açıklamalar!

Cenk Tosun'un Everton'a transferini nasıl buluyorsunuz?

Cenk'in transferi Türk futbolu için rekor transfer bu transferde Cenk yetenekleri doğrultusunda olduğunu düşünüyorum. Fakat Şenol Güneş'in de emeklerini unutmamak lazım. Cenk kendine çok iyi baktı iyi 3-4 ay boyunca özel fizyoterapist ile çalıştı bende 20 yıl futbol oynadım bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu.

Cenk bu şartları çok iyi değerlendirdi. Belki daha iyi bir forvet olsa Cenk onun gölgesinde kalacaktı buda Türk futbolunun gerçeğini öne çıkarıyor. Ben Türk futbolculara güvenen nadir insanlardan biriyim. Tekrar tekrar altını çizerek söylüyorum ülkemizde çok yetenekli futbolcu arkadaşlarımız var ancak bu çarpık düzende kendilerine yer bulmakta zorlanıyorlar. 

Mesela Cenk yer buldu gitti, Atınç biraz yer buldu 6 Milyon Euro'ya gitti. Arda da var ama Dünya'da en az futbolcu üreten ülke maalesef Türkiye.

En basiti 300 bin nufüslu İzlanda'nın 60 70 oyuncusu farklı ülkelerde oynuyor, bizde ise yurt dışına giden gelenler iki elin parmak sayısını geçmez. İnşallah bu düzen değişir değişecek.

Yabancı sınırı ve Alt yapı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sinan Vardar deyince akla Alt yapı gelir. Ben kesinlikle yabancı sayısına karşı değilim bazen gençler sosyal medyadan serzenişlerde bulunuyorlar ben olsam Türk futbolunda yabancı sınırını serbest bırakırım. Barcelona bundan 8 ay önce 70 tane oyuncu aldı ! Hepsi yabancı ama 13 ile 15 yaş arası bunlar. Bunları erken yaşta işleyip yetenekli olanları A takıma çıkarıyor ondan sonra İspanyol vatandaşı yapıp milli takıma servis ediyorlar. Bizde 35 yaşından sonra devşirme oyuncuları Milli Takım'a çağırıp onlardan medet umuyoruz. 

Türkiye'de futbol yapılanması A'dan Z'ye değişmesi lazım tabi öncelikle Fedarasyon Başkanı'nın gitmesi lazım oda diyordur Sinan abi benim üstüme neden bu kadar geliyor ben kendisiyle 6 sene çalıştığım için çok iyi tanıyorum. Yıldırım Demirören'in bu reformu yapacak kapasitesi yok..

Bir takım şahsi argümanlarla Fedarasyon başkanı oldu ama bu TFF yönetiminin değişmesi lazım. Daha vizyonlu bu işi bilen insanların Federasyon'un başına gelmesini temenni ediyorum. Yönetime bakacak olursak hepsi iş adamı iş adamları Türk futbolunu bu hale getirdi.

Anadolu takımlarının durumları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son aldığımız habere bakın Gaziantepspor 90.000.000 tl açığı var. Yeni Malatyaspor'un eski başkanı 6 sene hapis yedi, Erciyesspor'un başkanı kayıp 130.000.000 tl para yok ortada Karşıyaka aynı Eskişehirspor aynı Türk futbolu büyük bir facianın eşiğinde demeyim de uçurumdan aşağı tepetaklak düşüyor. Keşke herkes Altınordu başkanı gibi olsa futbolun içinden gelmesi gerek ekonomiyi bilmesi gerek başkanların. Geçenlerde Saffet bas bas bağırdı meclis'te 4 büyüklerin ne kadar borç batağında olduğunu. Kulüpler dünya para ödüyor faizlere kimse bunun farkında değil. Oyuncu satmadan bu borçlar kapanmaz daha fazla oyuncu çıkarması gerekir kulüplerin. Onun için gençlere daha fazla önem verilmesi gerekir. 

KULÜPLER DENETLENSİN

Mutlaka kulüplerin son 20 seneleri didik didik edilsin her noktaya bakılsın. Para çalanlar ortaya çıksın menajerlerle iş birliği yapanlar bu işlerden yolunu bulanlar artık ortaya çıksın. Çürük elmalar ayrılsın.. Elma'nın yarısı çürüdü bari diğer yarısı sağlam kalsın. Dernekler, Sermaye kurulu kurulu kulüpleri ciddi şekilde denetlesin ki bu çürük elmalar bu Türk futbolundan temizlensin. Bu düzenin değişmesi lazım yoksa kulüpler batacak.

Bu onların işine gelmiyor niye? Kulüpler Birliği'nde kulüp başkanları var bu düzeni getirenler onlar zaten bu düzen onlar olduğu sürece de olacaktır. Şunu da belirteyim istisnalar kaideyi bozmaz. 

'VAR' hakkında ki düşünceniz nedir?

Türkiye'de hakem hataları hep ön planda ama ben inanmıyorum ki hakemler bilerek yapıyor bu hataları asıl sorun bu futbolu yöneten yöneticilerde. Tape zamanı şike sürecinde bir tane hakem adı geçti mi tapelerde? Hayır. Ama yine de 'VAR' sisteminin gelmesinde fayda var. Hataları minimuma indirir.

Ligi hangi takım şampiyon olarak tamamlar?

Ligin ikinci devresinde büyük bir heyecan bizi bekliyor Başakşehir,Galatasaray,Fenerbahçe,Beşiktaş hatta Trabzonspor bu 5 kulübün şampiyonluk iddiası var. Uzun yıllardır böyle bir lig seyretmedik. İnşallah tribünlerin dolu olduğu, hakem hatalarının az olduğu ve hak edenin şampiyon olduğu bir devre izleriz. Gönlüm de Beşiktaş'tan yana.

Beşiktaş - Bayern Münih eşleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Beşiktaş büyük iş çıkardı grup aşamasında, şansı da var bence son aldığımız haberler Bayern'in iki kalecisi de sakatmış. Bu onlara negatif bize de moral oluyor ben Beşiktaş'ın bu turu kolay kolay bırakacağını asla düşünmüyorum. Ama Bayern büyük kulüp.

Beşiktaş'ın Almanya'ya taraftar götürmemesine ne diyorsunuz?

Bu iyi olmadı. Kaç defa Bayern ile oynuyorsunuz ki isterdik gidelim orada takımımızı seyredelim. Öte yandan UEFA'nın büyük yaptırımları olur taraftar giderse oda büyük bir tehdit oluşturuyor. Bence yönetimin aldığı karar doğru.

Fatih Terim sizce TFF'den tazminatı almalı mı?

Fatih Terim bana parayı alıp hayır kurumuna dağıtacağını söyledi. Almalı bence Demirören 2 gün öncesine kadar sarılıp hocamız bir yere gitmiyor derken 2 gün sonra işine son veriyorsa bu tazminatı ödemek zorunda. Burada kim suçlu?

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER